Léčba gynekomastie u mužů

Gynekomastie - název pochází z řeckého "gyne"- podobný ženě a "mastos"- prso. Jedná se o zvětšení mužské prsní žlázy. Onemocnění se vyskytuje poměrně často, v dospělé populaci se s ní setkáme u 30-40% mužů. Gynekomastie je jednostranné nebo oboustranné zvětšení prsní žlázy u muže.

Typy gynekomastií

 • Žlázová: Prsní hmota u muže je převážně žlázového původu a vyžaduje chirurgické odnětí žlázy
 • Žlázo-tuková
 • Tuková: Jedná se o pseudogynekomastii a je vhodné ji řešit liposukcí

Vznik nádorů v prsních žlázách mužů je podstatně méně častý, ne však zanedbatelný (na 100 nádorových onemocnění prsů u žen připadá 1 nádorové onemocnění u mužů). Z toho vyplývá, že i muži v případě určitých problémů v oblasti svých prsů nemají otálet s vyšetřením a eventuálně léčbou na specializovaném pracovišti (endokrinologie).

Co vše Vás čeká na konzultaci s odborníkem?

Lékař s Vámi:

 • probere motivaci k danému zákroku
 • zhodnotí celkový zdravotní stav, prodělané nemoci, operace
 • zjišťuje některé dědičné zátěže k danému estetickému problému

Pokud by očekávaný výsledek neodpovídal Vašim představám, ale ani představám lékaře, je od zákroku upuštěno a společně se hledají jiné alternativy. Pokud se vzájemně domluvíte na operačním řešení, bude Vám podrobně objasněn princip zákroku, možná rizika a vysvětleny předoperační pokyny i zásady nutné pro pooperační období.<


Léčba gynekomastie

 • Konzervativní terapie
 • Operativní terapie

Gynekomastie se dá řešit dvěma způsoby. Jedním je hormonální léčba. Tím druhým je plastická operace, při které se odeberou zvětšené prsní žlázy a provede se liposukce (odsátí tuků) okolních míst.

Chirurgické řešení volíme v případě situací, kdy pacient nereflektuje na hormonální terapii, při dlouho trvající gynekomastii anebo po vyjádření endokrinologa, který zavrhne konzervativní terapii jako nevhodnou.

Operativní léčba gynekomastie

Existuje několik operačních postupů, které se odvíjejí od rozsahu nálezu:

 • malé zvětšení žlázy pod dvorcem
 • střední zvětšení bez kožního nadbytku
 • střední zvětšení s kožním nadbytkem
 • velká gynekomastie podobná ženskému prsu - kožní nadbytek je výrazný

Pokud se jedná o malou gynekomastii, většinou stačí jen odsátí tukové tkáně z prsu pomocí liposukce. Tento zákrok je možné udělat i v místním znecitlivění bez hospitalizace.

Pokud je žláza větší, je nutné ji odstranit z řezu kolem prsního dvorce. Po operaci zůstává jen nepatrná jizvička na zevní straně prsního dvorce. Operace se provádí v celkové narkóze a hospitalizace trvá 1-2 dny.

Pokud je mužský prs opravdu velký a pokleslý, je nutné kromě žlázy odstranit i přebytečnou kůži. Jizvy po operaci pak jsou kolem prsního dvorce, dolů k podprsní rýze a v podprsní rýze. Tato operace se také provádí v narkóze a hospitalizace trvá 1-2 dny.

Rekonvalescence po operaci gynekomastie

Vzhledem k tomu, že rekonvalescence je proces ryze individuální, závisí nejen na daných schopnostech hojení organismu každého jedince, ale je i odrazem svědomitosti každého klienta, jak dodržuje pooperační pokyny lékaře.

 • 1 týden po výkonu je nutný klidový režim v domácím ošetřování
 • další týden je možné se zapojit do klidnějšího pracovního režimu, dle druhu zaměstnání
 • plná fyzická zátěž je možná zpravidla po šesti týdnech, sport po dvou měsících
 • stehy se odstraňují zpravidla za dva týdny po výkonu
 • kompresní prádlo, v podobě speciálního korzetu, je nutné nosit minimálně 3-4 týdny po výkonu.

Veškeré další podrobnosti, které se týkají právě Vašeho estetického problému Vám ochotně sdělí lékař při vstupní konzultaci a vyšetření.

Po operaci počítejte s jednodenní hospitalizací. Bude vám v operované oblasti zaveden sukční drén na 48 hodin a hrudní bandáž na 3 - 4 týdny, která eliminuje otok a pomáhá k retrakci přebytečné kůže. Malé otoky se rychle ztratí. Hrudní bandáž (elastická vesta) se sundává pouze na sprchování. Po měsíci až dvou se opět budete moci věnovat sportu a fyzické činnosti.

Cena gynekomastie u mužů

Ukázky výsledků gynekomastie


Máte zájem o léčbu gynekomastie? Objednejte se na konzultaci!


Označené* položky jsou povinné.

Certifikát kvality a bezpečí
poskytovaných zdravotních služeb

Klinika Laser Esthetic splnila přísné standardy a dne 18.11.2014 obhájila Certifikát kvality a bezpečí v poskytování zdravotních služeb. Tato významná akreditace je známkou toho, že se mohou pacienti i zaměstnanci cítit v našem zařízení bezpečně, a že dbáme na kvalitu a vysokou odbornost poskytovaných služeb.

Přijďte se k nám nezávazně
poradit na osobní konzultaci
Nebo přímo volejte
+420 739 308 021
+420 221 666 142